Účinky a způsoby užívání kratomu

Odkud kratom pochází?

Kratom, neboli Mitragyna Speciosa je tropický zelený strom z čeledi mořeninovité. Roste především v Thajsku, Myanmaru, Malajsite a v dalších jihoasijských zemích. Lístky, neboli výtažky z listu této rostliny se používají jako stimulant a sedativum. Některé zdroje uvádějí, že se používá rovněž k léčbě chronické bolesti (způsobeno účinnou látku v kratomu, zvaná Mitragynin, který se váže na opiodní receptory v mozku) nebo při zažívacích potížích. Může se také užívat jako pomocný prostředek při odvykání závislosti na opiu nebo alkoholu. Nebylo prozatím provedeno mnoho studií, které by pomohly pochopit účinky kratomu na zdraví člověka a také nebyl schválen pro léčebné účely.

Proč a jak se kratom užívá?

Bylo prozkoumáno, že kratom v nízkých dávkách působí převážně jako stimulant. Lidé, kteří užívali nízké dávky obecně uvádějí, že pociťují více energie, jsou bdělejší a více společenští. Naopak u zvýšené dávky může kratom působit spíše sedativně, vyvolává euforické pocity a může také otupit emoce a pocity.

Mezi hlavní účinné látky obsažené v kratomu patří alkalodiy - mitragynin a 7-hydroxymitragyni. Některé zdroje uvádějí, že právě tyto alkaliody mohou mít analgetické (tlumící bolest), protizánětlivé nebo svalové relaxační účinky. Tmavě zelené listy se nejčastěji suší a poté drtí a nebo se práškují. K dostání jsou také obohacené kratomové prášky i v jiných barvách. Různé druhy kratomu se nazývají kmeny. Většina kmenů kratomu je pojmenována podle místa původu, způsobu sklizně nebo způsobu sušení. Stejně jako u kmenů marihuany mají různé kmeny kratomu různě odlišné účinky. Kratom je také k dispozici ve variantě pasty nebo tablet. Na našem e-shopu naleznete varianty, jako například:

Kratom Red Jungle

  • kratom červené barvy, který se vyznačuje uklidňujícími a uspávajícími účinky.

Kratom Green Maengda Premium

  • tato varianta má vyvážené účinky poskytující stimulaci a relaxaci.

Kratom White Jungle

  • tento kratom se naopak vyznačuje energezujícími a stimulačními účinky.

Kratom White Maengda

  • tento bílý kratom je rovněž známý pro své energizující a stimulační účinky.

Kratom Green Maengda

  • tento druh podporuje stimulaci a relaxaci

U menších dávek se účinky dostaví do deseti minut a po požití trvají obvykle 1,5 hodiny. Mezi projevy můžou patřit například:

  • stimulační účinky (podobně jako kofein)
  • bdělost
  • společenskost
  • sedativní účinky

U větších dávek (10 - 25 g) sušených listů může mít sedativní účinek s pocity klidu a euforie. Tento stav může trvat až 6 hodin.

Průměrná dávka kratomu nezpůsobuje vedlejší negativní účinky, ale mohou se dostavit u dlouhodobého užívání nebo u vyšších dávek, mezi které mohou patřit například:

  • zácpa
  • nechutenství nebo ztráta chuti k jídlu
  • výrazný úbytek hmotnosti
  • nespavost
  • změna barvy v tváři

Začátečníkům se tedy doporučuje spíše menší dávka, a to cca v rozmezí 3-6 g a tu se doručuje rozdělit do 2-3 dávek. Kratom by se měl používat spíše příležitostně a ne na denní bázi, protože se na něj tolerance v těle vytváří poměrně rychle, může to způsobit fakt, že se účinná látka začne lišit v průběhu času.
Prozatím neexistuje mnoho výzkumů ohledně užívání kratomu, proto je ohledně této látce mnoho věcí neznámých, například otázky týkající se dávkování. Obecně lze říci, že doporučená dávka dávka závisí na věku, pohlaví a zdravotním stavu. Účinky kratomu také mohou ovlivnit další faktory, jako je způsob požití a kmen. Například kratomový extrakt je považován za výrazně účinnější než kratomový prášek.

Jaké další účinky může kratom mít?

Někteří lidé užívají kratom k samoléčbě příznaků deprese, úzkosti nebo k oslabení negativních emocí. Toto tvrzení však není podloženy dostatečným množstvím výzkumů. Jestliže uvažujete v tomto případě o užívání kratomu, doporučujeme opatrnost a zvážení rizik. Kratom se taky může používat ve spojitosti se spousty zdravotními problémy, má mimo jiné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Jak už jsme zmiňovali výše, účinnou látkou kratomu je mitragynin, který se váže opiodní receptory v mozku a ulevují tak od bolesti. Tento účinek může stát u antidepresivní a protiúzkostnými účinky, které uvádějí někteří uživatelé kratomu. Opět i v tomto případě neexistuje dostatek výzkumů vazby mezi užívání kratomu a náladou. Na závěr je ještě třeba podotknout, že na kratomu může vzniknout jak psychická, tak fyzická závislost, z toho důvodu se doporučuje spíše nepravidelné užívání.
Další pozitivní informací je fakt, že kratom v České republice je legální narozdíl od jiných evropských zemí.

Na našem webu naleznete nabídku kratomu různých druhů, můžete si vybrat ten svůj podle konkrétního popisu.