Konopí a káva: může to společně fungovat?

Konopí i káva jsou zkrátka fenomény dnešní doby. Jejich spojení dohromady může fungovat a mít velice pozitivní vliv na fungování našeho mozku. Nadměrné užívání však škodí, proto se společně podíváme na to, jak spolu fungují a kdy už jejich účinky přicházejí do negativní fáze.

Ovlivňuje káva endokanabinoidní systém?

Než spojíme kávu a konopí dohromady, popíšeme si účinek kávy na náš ECS systém. Rozsáhlý průzkum, který provedl kanadský doktor a specialista na konopí Shawn Meirovici dodává, že káva, nebo spíše kofein v ní obsažený, může zpomalit endokanabinoidní systém. Kofein je stimulátorem nervové aktivity, a naopak kanabinoidy působí jako inhibitor nervové aktivity. Kofein tedy může zpomalovat relaxační účinky, které vyvolávají kanabinoidy interakcí s endokonabinoidní systémem.

Spojení konopí a kávy

Káva i konopí ovlivňují funkce lidského těla. Vážou se na receptory v mozku i v našem nervovém systému. V případě konopí, konkrétně THC, se můžeme bavit o psychoaktivní látku působící na receptory CB1. Úkolem těchto receptorů je pracovat s našimi přirozeně vyprodukovanými endokanabinoidy. Mezi ně řadíme i anandamid, který v lidském těle zajišťuje mnoho důležitých funkcí. Jedná se například o vnímání bolesti, chuť k jídlu, náladovost, kvalitní spánek, paměť nebo kognitivní funkce.

Dle odborníků existuje určitá provázanost mezi adenosinovými receptory a receptory CB1. V obou případech dochází k ovlivnění hladiny glutamátu a dopaminu. Je zde velice podobný mechanismus při vzniku závislosti. 

Jak se konopí a káva ovlivňují navzájem?

Velké dávky kofeinu mohou snižovat účinky THC a to může vést až ke zvýšení konzumace kanabinoidů.

Obě látky zvyšují dopamin v mozku. To může vést k příčině, proč uživatelé kofein i konopí kombinují. Dopamin je spojený s pocitem odměny, což může mít dopad na prohloubení rizika vzniku závislosti. Vědci dále zjistili, že dochází ke zvýšení hladin enzymu G-6-PDH. Ten hraje důležitou roli v metabolismu sacharidů, při produkci energie, růstu a vývoji buněk a při prevenci oxidačního stresu. Opět je potřeba si dát pozor na hladinu konzumace. Nadměrná konzumace G-6-PDH totiž může vést k obezitě, inzulínové rezistenci a přispívá i ke zvýšení výskytu krevních lipidů. 

Množstvím, a to i v případě, že jste si zvykli na užití jedné látky zvlášť,

postupujte pomalu a poskytněte vašemu tělu dostatek času, než začnou účinkovat obě látky (nejméně 30 minut),

průběžně kontrolujte vaše reakce a všímejte si, jak vaše tělo a psychika reagují na smíchání kávy a konopí,

nezapomínejte kontrolovat dávkování.

Hledáte pestrost kanabinoidů? Zkuste naše all in one balení a získejte od každého něco.ledujících kroků: