Může konopí zlepšit fungování vašeho mozku?

Poděkuje nám náš mozek, když jsme se rozhodli ho trochu okysličit např. konopným olejem, nebo soustem nějakého konopného produktu? Zaručeně!

Výzkumy ukazují, že užívání konopí má pozitivní vliv na fungování našeho mozku.

Ukážeme si, jak dokáže konopí pozitivně ovlivnit neurogenezi a naše tělo díky tomu dokáže lépe bojovat s neurodegenerativními chorobami. Dále si prokážeme, že konopí pozitivně ovlivňuje mozek starších osob, pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou a zlepšuje mentální funkce našich mozků.

Role konopí v neurogenezi

Konopí jako jedna z mála rostlin, která se vyskytuje ve volné přírodě podporuje neurogenezi. Přispívá k vývoji a růstu nových neuronů.

Když si to vezmeme od úplného začátku, tak Joseph Altman laboratorními pokusy na krysách testoval radioaktivní indikátory. Ty měly přispět k vytvoření nových řetězců DNA. Altmanovi experimenty potvrdily, že po aplikaci mohou vznikat nové neurony v mozku. Dále ve výzkumu pokračoval Fernando Nottebohm, který došel k úplně stejnému závěru. Mezi buňkami mohou probíhat určité elektrické signály. Bohužel díky ne úplně pokročilým technologiím to nebylo možné důkladně prozkoumat.

Nyní v roce 2005 prokázaly nové studie, že cvičení má pozitivní vliv na neurogenezi. To znamená, že neurogenezi lze regulovat vnějšími faktory. A nyní si hlavní slovo bere opět konopí. Studie z roku 2007 katedry biochemie a molekulární biologie na univerzitě Complutense v Madridu uvedla, že "nedávná zjištění prokázala přítomnost funkčního endokanabinoidního systému v nervových progenitorových buňkách, které se podílejí na regulaci buněčné proliferace a diferenciace.

Receptory CB1, které jsou hlavní pohonnou jednotkou THC pozitivně ovlivňují naší nervovou soustavu. Při užívání konopí můžeme zastavit neurozáněty a naše tělo bude i účinněji bojovat s neurodegenerativními chorobami. Kanabinoidy také fungují jako molekuly proti stárnutí a jsou schopné měnit frekvenci nervové aktivity. 

Konopí a jeho účinek na mozky starších lidí

Endokanabinoidní systém má velkou sílu měnit chemii našeho mozku. Studie publikovaná v roce 2017 Andreasem Zimmerem z univerzity v německém Bonnu se zabývala výzkumem vlivu THC na mozek mladých, zralých a starších myší. Jak kanabinoid ovlivňuje jejich mozek ve vztahu k jejich věku. A zjistili průlomovou věc.

Starším myším ve věku 12-18 měsíců byly podávány nízké dávky THC. To zvrátilo pokles kognitivního výkonu, který souvisí s jejich věkem. Kromě zlepšení kognitivního výkonu vědci pozorovali i zvýšenou expresi synaptických markerových proteinů. Ty můžeme chápat jako určité body, kde probíhá komunikace mezi neurony. Dále se pozitivně prokázala zvýšená hustota hipokampální části páteře. Starší myši, kterým bylo injektováno menší množství THC bylo na podobné úrovni, jako mladé myši bez THC. 

Lékařská komunita nyní zkoumá kanabinoidy, terpeny a další molekuly, které by za určitých podmínek mohly vykazovat pozitivní výsledky.

Vliv konopí na Alzheimerovu chorobu

Alzheimerova choroba je progresivní porucha mozku, která zapříčiní ztrátu paměti a může vážně ovlivnit schopnosti člověka normálně fungovat. Je to také jedna z hlavních příčin úmrtí, která se má v dalších 50 letech až ztrojnásobit. Je také hlavní příčinou demence

Za výskyt příznaků Alzheimerovi choroby může amyloid beta, který v našem mozku působí jako toxický protein. Hromadí se zejména ve stárnoucích nervových buňkách v mozku. Článek publikovaný vědci z University of California v San Diegu a Salk Instituce se zabývá vlivem THC na přítomnost tohoto proteinu v mozku. Hlavní autor David Schubert uvedl, že kanabinoidy mohou být neuroprotektivní proti Alzheimerově chorobě a věří, že kanabinoidy mohou ovlivnit jak zánět, tak hromadění amyloidu beta v nervových buňkách. 

Konopí tak může být skvělou prevencí, jak zabránit šíření této nemoci v mozku.

Jak konopí ovlivňuje mentální funkce

Harvardská lékařská škola v rámci tříměsíční léčby konopím zkoumala, zda se pacientům zlepší jejich kognitivní funkce. Celkem 24 pacientů dokončilo základní hodnocení exekutivních funkcí a výsledkem je, že pacienti léčení konopím vykazovali větší rychlost při plnění úkolů, a to bez ztráty přesnosti a koncentrace.

Kromě rychlosti a přesnosti se ještě zlepšila jejich kvalita spánku a ubývaly příznaky deprese. Pacienti dále i uváděli značné snížení množství spotřebovaných konvenčních léků. Užívání opiátů u nich pokleslo o více než 42 %.

Na našem e-shopu najdete celou řadu kvalitních produktů. Od květů, přes pods v různých příchutích nebo cartridge. Proto neváhejte a posilněte váš mozek.