Lze stimulovat endokanabinoidní systém?

O funkcích endokanabinoidního systému (ECS) jsou první zmínky z konce 80. let a na počátku 90. let 20. stolení. Nejedná se pouze o výsadu člověka, ale všech savců, včetně žížal nebo sasanek.

Endokanabinoidní systém funguje jako regulátor základních tělesných funkcí. Pohání stovky drobných akcí, které posílají informace do nervových, trávicích nebo cévních center. Tyto akce dokáží ovlivnit učení, paměť, emoce, náladu, spánek, chuť k jídlu tělesnou teplotu nebo i kontrolují bolest a hladinu stresu.

Dále mají vliv i na imunitní systém, ovlivňují zánětlivé reakce těla, a stejně tak působí i na koordinaci svalů, srdce, jater.

Jak je ECS ovlivněno užíváním konopí?

THC a CBN (kanabinol) jsou přímo vázány na receptory CB1, CB2 a CBD. Ty ovliňují a podporují přirozeně se vyskytující endokanabinoidy v našem těle. Důležitou roli hraje i CBC (kanabichromen), CBG (kanabigerol) a THCV (tetrahydrocannabivarin). Každá z těchto složek působí na naše tělo tak, aby stimulovala endokanabinoidní systém. 

Ve zkratce můžeme kanabinoidy popsat jako sloučeniny, které napodobují účinky a strukturu endokanabinoidů a aktivně blokují receptory ECS. 

Co dále může ovlivnit podporu ECS?

Funkci našeho ECS může pozitivně ovlivnit i náš životní styl nebo strava, kterou přijímáme. Zde se zaměříme hlavně na tu stravu.

Špatné potraviny plné pesticidů (chlorpyrifos, pyperonylbutoxid) nám rozhodně neprospívají. Škodit nám mohou i potraviny z plastových obalů, které obsahují ftaláty. Všechny tyto zmíněné hrozby mohou narušit náš hormonální systém a blokovat kanabinoidní receptory.

Jaké potraviny naopak podporují funkce našeho ECS?

Esenciální mastné kyseliny

Pro produkci endokanabinoidů je nesmírně důležitá kyselina arachidonová. Tu je poměrně snadné získat díky konzumaci omega-3 a omega 6 mastných kyselin. Naše tělo si tyto kyseliny neumí vyrobit, proto bychom jejich konzumaci neměli podceňovat.

Naše strava by tak měla být obohacena o vejce, ryby, drůbež, vlašské ořechy, mandle, oleje (kukuřičný, sójový, světlicový) nebo i semínka (chia, lněná, konopná, slunečnicová). Poměr by měl být vyvážený 1:1 a obvykle bychom měli preferovat spíše živočišné zdroje před rostlinnými.

Při dlouhodobé nerovnováže a nedostatku jedné nebo druhé kyseliny trpí kardiovaskulární systém, což může vést až k neurologickým potížím

Byliny a koření

Stále častěji se lidé vracejí k přírodním alternativám podpory zdraví a nahrazují chemicky vytvořené léky, které mohou mít velké množství vedlejších účinků. I zde najdeme několik bylin, které obsahují sloučeniny stimulující náš ECS. 

  • Kurkuma, která je hlavně oblíbená v zemích Indie, Čína, Thajsko a některých zemích Jižní Ameriky. Má pozitivní vliv na lidský organizmus a zvyšuje produkci endokanabinoidů. Je silným antioxidantem a chrání před záněty, srdečními chorobami nebo při poruše zrakového nervu.
  • Beta-karyofylen je obsažen v meduňce, černém pepři, hřebíčku, chmelu nebo skořici. Terpen působí pozitivně na receptor CB2 a má silné protizánětlivé účinky.
  • Echinacea se neužívá dlouhodobě. Pro zlepšení imunitního systému je dobré užívat dva až tři týdny v kuse. Dále posiluje i obranyschopnost a chrání před různými infekcemi. Podobně jako Beta-karyofylen pozitivně reaguje na receptor CB2.

Čokoláda

70 % čokoláda a kakao může být zajímavou možností, jak podpořit vaše zdraví a zároveň si dopřát něco dobrého na chuť. Kakao ovlivňuje ECS tím, že deaktivuje enzym FAAH, který obyčejně snižuje účinek endokanabinoidu, který se nazývá anandamid.

Sloučeniny, které čokoláda obsahuje, jsou velice podobné endokanabinoidům a zabraňují tak jejich rozkladu. Celkově v čokoládě najdeme hned 3 sloučeniny, které jsou léčivými kanabinoidy. Organismus chrání před srdečními chorobami, mrtvicí nebo demencí.

Kombinujte kvalitní potraviny s našimi produkty. Pokud si nejste jisti, že vybíráte ten správný produkt, přečtěte si článek o rozdílech mezi THC, HHC a CBD.